1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Kazakistan’da sel: Binlerce kişi helikopterle tahliye edildi – Son Dakika Dünya Haberleri

Kazakistan’da sel: Binlerce kişi helikopterle tahliye edildi – Son Dakika Dünya Haberleri

admin admin -
2 0

Kazakistan’da havaların ısınmasıyla eriyen kar ülkenin kuzey, batı, doğu bölgelerinde sele yol açtı.

Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı’nın verilerine göre selden en çok etkilenen Aktöbe ve Kostanay şehirlerinde nehirlerin taşması sonucu bazı yerleşim yerlerini su bastı.

Evlerini boşaltmak zorunda kalan binlerce bölge sakini, askeri helikopter ve hızlı botlarla güvenli yerlere tahliye edildi.

500 BİN METREKÜP SU POMPALANDI

Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada selin sonuçlarını ortadan kaldırma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Aktöbe’de 21 Mart’tan bu yana en az 500 bin metreküp su pompalandığı ve 50 binden fazla kum torbası yerleştirildiği kaydedildi.

Selden etkilenen Aktöbe Havaalanı’nda da su pompalama çalışmalarının tamamlandığı ve su basan yerlerde mahsur kalan yüzlerce evcil hayvanın da güvenli yerlere götürüldüğü kaydedildi.

Kazakistan’da sel: Binlerce kişi helikopterle tahliye edildi - 1

150 KİŞİ BARINAKLARA YERLEŞTİRİLDİ

Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı tarafından paylaşılan Kostanay şehrindeki tahliye görüntülerinde bölge halkının tamamen su altında kalan evlerin çatısında yardım beklemesi dikkat çekti.

Tahliye çalışmalarında yer alan Acil Durumla Bakanlığı’na ve Kazakistan ordusuna ait helikopterlerin yüzlerce kişiyi evlerin çatılarından alarak güvenli yerlere götürdüğü görüldü.

Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Kostanay bölgesinde sular altında kalan Ekidın, Akkısı, Kızıljuldız, Janakala köyleri ve 9 kışlama yerinde kurtarılan 63’ü çocuk olmak üzere toplam 150 kişi Arkalık şehrinde oluşturulan geçici barınaklara ulaştırıldı.


NTV’yi sosyal medyadan takip edin

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir