1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İran’ın misillemesi dış basında: Ortadoğu savaşın eşiğinde!

İran’ın misillemesi dış basında: Ortadoğu savaşın eşiğinde!

admin admin -
11 0

İran'ın misillemesi dış basında: Ortadoğu savaşın eşiğinde!

İran’ın İsrail’e yönelik misillemesi dış basında da geniş yer buldu.

İran’ın İsrail’e yönelik misillemesi dış basının manşetlerinde. Birçok gazete ve televizyon; İsrail-İran hattındaki gelişmelere geniş yer verdi; internet siteleri yaşananları dakika dakika duyurdu.
İngiliz yayın kuruluşu BBC, “İran benzeri görülmemiş bir saldırı başlatırken,, İsrail insansız hava araçlarıyla füzeleri düşürdü” ifadesini kullandı.Daily Telegraph gazetesinde, ABD Başkanı Joe Biden’ın “İsrail’i savunacağız ancak İran’a saldırmayacağız” yönündeki sözlerine vurgu yapıldı.
Guardian gazetesinde Julian Borger imzalı analizdeyse bölgedeki belirsizliğe dikkat çekildi. Haberde İsrail’de 7 ekim sonrası kurulan savaş kabinesindeki iki rakip lider başbakan Benyamin Netanyahu ve Benny Gantz ile  Savunma Bakanı Yoav Gallant’a atıfta bulunularak;, “Bu üç huysuz rakip, bir sonraki adıma karar verecek ve bölgenin kaderi artık onların ellerinde” ifadeleri kulanıldı.
Amerikan basını da gece boyunca gelişmeleri an be an paylaştı. The New York Times gazetesi, batılı ülkelerin İsrail’e verdiği desteğe vurgu yaptı. Haberde “ABD, İsrail’e Yönelik düzinelerce İHA ve füzeyi engellerken; İngiltere savunma bakanı da İngiliz jetlerinin İran saldırılarını engellemeye hazır olduğunu söyledi.  Fransa ve Almanya da desteklerini iletti” ifadeleri kullanıldı.
Wall Street Journal’sa Ortadoğu’yu bekleyen geleceğe dair bir projeksiyon sundu. Gazete, “İran ve İsrail onlarca yıldır gölge savaşı yürütüyor ancak doğrudan askeri çatışma nadir görülüyor. Cumartesi günkü saldırı muhtemelen İsrail’in tepkisini tetikleyecek ve Ortadoğu’yu savaşın eşiğine getirme tehdidi oluşturacak.” yorumunda bulundu.
Rus basınında da bölgedeki son durum yakından takip edildi. TASS haber ajansı, uluslararası toplumdan gelen açıklamalara dikkat çekti
Haberinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in “Dünya yeni bir savaşı kaldıramaz” sözlerini öne çıkardı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir