1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Trump’ın tarihi “sus payı” davasında ilk jüri üyeleri seçildi – Son Dakika Dünya Haberleri

Trump’ın tarihi “sus payı” davasında ilk jüri üyeleri seçildi – Son Dakika Dünya Haberleri

admin admin -
11 0

İLK JÜRİ ÜYELERİ BELİRLENDİ

Trump, avukatları ve mahkeme üyelerinin salondaki yerini aldıktan sonra 12 kişilik jüri heyetinin seçimine devam edildi.

Mahkeme heyeti ve Trump’ın savunma ekibi, jüri üyesi adaylarına politik görüşleri, haber alma konusundaki tercihleri, geçmişteki sosyal medya paylaşımları ve Trump ve onu destekleyen politik gruplarla ilişkilerine dair sorular sorarak yargılama sırasında adil davranabilecek isimleri belirlemeye çalıştı.

Adil olamayacağını belirten birçok aday elenirken, farklı yaş, cinsiyet ve meslek gruplarından 7 kişi jüri üyesi olarak seçilip yemin etti.

Yargıç Juan Merchan ismi açıklanmayan jüri üyelerine duruşmalara vaktinde gelme, rüşvet kabul etmeme ve kendilerini etkilemeye yönelik her türlü girişimi mahkemeye bildirme talimatı verdi.


DAVA HAKKINDA SESSİZLİK YEMİNİ

Seçilen jüri üyelerini kendilerini etkileyebilecek haberleri okumaktan ve izlemekten kaçınmaya çağıran Merchan, ayrıca üyeleri dava hakkında kimseyle konuşmamaları konusunda uyardı.

Davanın görüldüğü Manhattan’da yaşayan sıradan vatandaşlardan oluşacak ve Trump’ın suçlu olup olmadığına karar verecek 12 kişilik jüri heyetinin kalan üyelerinin seçimine perşembe günü devam edilmesi bekleniyor.

DAVADA 2. GÜN SONA ERDİ

Jüri seçimine başlanan duruşmada, 50’den fazla jüri üyesi adayı tarafsız olamayacaklarını söyleyerek görev almama talebinde bulunmuştu.

Kamuoyunda “sus payı” davası olarak da bilinen dava, Trump’ın ABD tarihinde bir ceza davasında yargılanan ilk eski ABD Başkanı olması nedeniyle önem taşıyor. Trump’ın dava sonunda 4 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.


NTV’yi sosyal medyadan takip edin

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir