1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Yüksek gelirli ülkeler ligine geçiş eşiğindeyiz – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Yüksek gelirli ülkeler ligine geçiş eşiğindeyiz – Son Dakika Ekonomi Haberleri

admin admin -
9 0

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kabine toplantısı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ekonomi programına dair önemli mesajlar veren Yılmaz’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“EKONOMİ PROGRAMIMIZ DEVAM EDİYOR”

“Seçimden önce, başta döviz piyasası olmak üzere ekonomide veriye dayalı olmayan bir sürü haberle spekülasyon yaptılar, milleti yanılttılar. Seçim sonrası dediklerinin tam aksi oldu. Bakın işte normal programımız devam ediyor daha kararlı, güçlü bir şekilde.

“MERKEZ BANKASI EPEY BİR REZERV BİRİKTİRDİ BU SÜREÇTE”

Yol haritamız belli. Merkez Bankası epey bir rezerv biriktirdi bu süreçte.

“SEÇİMSİZ 4 YIL BİR FIRSAT”

Seçimsiz bir döneme girmiş olduk. Bu hakikaten büyük bir fırsat penceresi. Seçimsiz 4 küsur yılımız var. Bu ortam orta, uzun vadeli konulara yoğunlaşmamız açısından bir imkan sunuyor. Türkiye de bir eşikte; üst orta gelir grubunda bir ülkeyiz, yüksek gelirli ülkeler ligine geçiş eşiğindeyiz. Bu da yapısal bazı dönüşümlerle; sanayide verimliliği artırma, rekabet gücünü arttırma, dijitalleşme, yeşil dönüşümle olabilecek bir şey. Bir taraftan da çok daha verimli işleyen bir kamu yönetimi sistemi, bürokrasinin daha da sadeleştirilmesi, etkinleştirilmesi gibi birçok boyutu var işin. Orta Vadeli Program’da aslında bu çerçeve var. Dolayısıyla bunu uygun bir zamanlamayla, çalışmalar olgunlaştıkça, peyderpey hayata geçireceğiz.

“GÜNDEM YAPISAL DÖNÜŞÜM”

Bundan sonraki Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantılarının çoğunun gündemi yapısal dönüşümler başta olmak üzere, kamuda verimliliği arttırma, tasarruf, daha etkili önceliklendirme konuları ile ilgili olacak. Kamuda tasarruf konusunda bir taraftan Hazine Maliye Bakanlığımız bir çalışma yapıyor. Bir taraftan da Strateji Bütçe Başkanlığımız ciddi bir çalışma yürütüyor. 15 değil çok daha fazla bir madde sayısı.  Bütün bunları bir yerde toparlayıp, belli bir süzgeçten geçirip uygulamaya geçeceğiz. Kamuda tasarruf bizim için çok öncelikli bir konu. Ama tasarrufun özü de bir taraftan önceliklendirme, odaklanma, verimliliği arttırma. Yani tasarruf derken harcamaların azaltılmasının yanı sıra mevcut harcamaları daha verimli hale getirme, önceliklendirme, ekonominin rekabet gücüne, verimliliğine, sosyal refaha daha fazla katkı sunar hale getirme boyutları da var.

KAMUDA TASARRUF DÜZENLEMESİ: MESAFE ALINDI, YASAYA İHTİYAÇ DUYULAN KONULAR VAR

Epeyce bir mesafe alındı. Mehmet Bey’in yurt dışı programı var, bu dönüşünde ilgili diğer kurumlarımızla birlikte bir araya gelip sonuçlandıracağız. Yasaya ihtiyaç duyulan konular olduğu gibi ihtiyaç duyulmadan yapılacaklar da var. Konusuna göre, yani genelgeyle yapılacak iş var, idari kararla yapılacak iş var. Uygulamayla olacak işler var. Yasayla olan kısımlar da olabilir tabii.”


NTV’yi sosyal medyadan takip edin

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir