1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rönesans Rezidans’ın davası başladı: “Yan yattı, çökme olmadı”

Rönesans Rezidans’ın davası başladı: “Yan yattı, çökme olmadı”

admin admin -
9 0

Hatay’da “Cennetten bir köşe” sloganıyla satılan Rönesans Rezidans, depremde 269 kişiye mezar olmuştu. Davada 4’ü tutuklu 8 sanık ilk kez hakim karşısına çıktı. Tutuklu müteahhitin “Rönesans Rezidans yan yattı, herhangi bir çökme olmadı.” savunması tepki çekti. Sanıklar için 22 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

“Cennetten bir köşe” denilerek satılan Hatay’daki rezidans 6 Şubat depremlerinde yan yatarak yerle bir oldu.
Rönesans Rezidans’ta Hataysporlu futbolcu Christian Atsu, Hatayspor Sportif Direktörü Taner Savut, milli hentbolcu Cemal Kütahya’nın da aralarında olduğu resmi rakamlara göre 269 kişi hayatını kaybetti, 13 kişi de yaralandı.
Yıkımın ardından müteahhit Mehmet Yaşar Coşkun, yapı denetim şirketinin yetkilisi Mehmet Haşim Eraslan, yapı denetim şirketinin müdürü ve şirket ortaklarından Bülent Seküçoğlu ile kontrol elemanı Önder Artun “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak” suçundan tutuklandı.
Yapı denetim şirketinin yetkililerinden A.K., inşaat teknikeri İ.D. ve şantiye şefi B.M. tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı.
Firar eden müteahhit Mehmet Yaşar Coşkun’un kardeşi ve rezidansın statik proje sorumlusu, şantiye şefi ve şirket ortağı Hüseyin Yalçın Coşkun ise kırmızı bültenle aranıyor.
Haklarında 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istenen 4’ü tutuklu, 1’i firari, 8 sanığın yargılanmasına Hatay 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.
Duruşmaya tutuklu sanıklar Mehmet Haşim Eraslan, Bülent Seküçoğlu ile Önder Artun katılırken müteahhit Mehmet Yaşar Coşkun ise bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile hazır edildi. Sanıkların kimlik tespitinin ardından iddialarla ilgili savunmalarına başlandı.
İddianamede yer alan rezidansın yapımındaki kusurlar sanıklara da soruldu.
Tutuklu müteahhit Mehmet Yaşar Coşkun, “Rönesans Rezidans yan yattı, herhangi bir çökme olmadı.” diyerek kendini savundu.
Mahkeme heyeti, 15 katlı binanın deprem yönetmeliği esaslarına uymadığına ve binanın arkaya doğru devrildiğine dikkat çekti.
Sanık Coşkun bunun üzerine “Böyle bir depremde yan yatmasına rağmen bina dağılmadı, iskeleti sağlam kaldı. Bu, binanın sağlam yapıldığının göstergesi.” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir