1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail’den İran’a misilleme saldırısı: “İçeriden yapılmış olabilir” – Son Dakika Dünya Haberleri

İsrail’den İran’a misilleme saldırısı: “İçeriden yapılmış olabilir” – Son Dakika Dünya Haberleri

admin admin -
14 0

İSFAHAN’DA PATLAMA SESLERİ

İran basını, İran Hava Kuvvetleri Üssüne ev sahipliği yapan İsfahan eyaletinin kuzeydoğusunda patlama seslerinin duyulduğunu açıkladı.

Devlet televizyonunun haberinde, “Haber kaynakları, İsfahan eyaletinde nispeten şiddetli patlama sesi duyulduğunu bildiriyor. Bu sesin kaynağının ne olduğu henüz açıklanmadı” ifadelerine yer verildi.

Yarı resmi Fars Haber Ajansı da yerel kaynaklara dayandırarak, İsfahan’ın kuzeydoğusundaki Kehcavaristan şehrinde bir patlamanın duyulduğunu bildirdi.

Ajans, Kehcavaristan şehrinin, İsfahan Havalimanı’nın ve Ordu Hava Kuvvetleri’nin 8’inci Üssü’nün yakınında yer aldığı bilgisini paylaştı.

“ÜLKE İÇİNE SIZANLAR YAPTI”

İranlı bir analist ise daha sonra devlet televizyonuna yaptığı açıklamada,
mini insanısz hava araçlarının ülkenin içine sızanlar tarafından uçurulduğunu öne sürdü. 

NTV Tahran muhabiri Ali Çabuk, hava üssünün Devrim Muhafızları’na değil İran ordusuna ait olduğu bilgisini paylaştı. Çabuk, uzay kurumu sözcüsünün de şu açıklamasını aktardı: “Söz konusu İHA’lar kısa menzilli. Sınır ötesinden ateşlenebilecek İHA’lar değil. İran içinden ateşlenmiş olabilir.”

NÜKLEER TESİSLERDE HASAR YOK

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA), İsrail’in İran’a düzenlediği düşünülen saldırı sonucunda İran’ın nükleer tesislerinde herhangi bir hasar meydana gelmediğini doğruladı.

IAEA sosyal medyada yaptığı açıklamada, durumu çok yakın izlemeye ve herkese itidal çağrısı yapmaya devam ettiklerini, nükleer tesislerin askeri çatışmalarda asla hedef olmaması gerektiğini söyledi.

İran devlet televizyonu da İsfahan’dak nükleeer tesislerin etkilenmediğini veya nükleer sahaların hedef alınmadığını belirtti.

“ARKASINDA KİMİN OLDUĞU AÇIKLANMADI”

Saldırının ardından Reuters haber ajansına konuşan üst düzey İran’lı bir yetkili: “Acil bir misilleme planı yok, olayın arkasında kimin olduğu açıklanmadı” dedi. 

BM ÖZEL RAPORTÖRÜ: ASKERİ GÜÇ İHLALİ

Birleşmiş Milletler (BM) özel raportörü de İsrail’in İran’a yönelik son saldırılarının uluslararası hukuk ve BM Şartı uyarınca askeri güç kullanma yasağının bir başka ihlali olduğunu söyledi.

İsrail'den İran'a misilleme saldırısı: "İçeriden yapılmış olabilir" - 1

Saldırının ardından İran’da askıya alınan uçuşlar birçok havalimanında yeniden başladı.  

İSRAİL ORDUSU: KUZEY İSRAİL’DE SİRENLER ÇALIYOR

İsrail’in İran’a karşı başlattığı misilleme saldırısının ardından İsrail ordusundan da bir açıklama geldi.

İsrail ordusu Kuzey İsrail’de sirenlerin çaldığını açıkladı. 

FRANSA VE İNGİLTERE “MEŞRU MÜDAFAA” DEDİ

Ülkelerden de saldırıya ilişkin ilk açıklamalar geldi. İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, “gerilimi azaltma” çağrısı yaptı.

Kanada, bugün G7 toplantısında durumu değerlendireceklerini bildirdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Yardımcısı, “İsrail, uluslararası hukuk çerçevesinde kendini savunma hakkına sahip” diye konuştu.

İngiltere Başbakanlık Ofisi de İsrail’in meşru müdafaa hakkı olduğunu söyledi. İran’a yönelik saldırıların kaynağının resmi olarak doğrulanmadığını belirten ofis, İsraillilere şu anda önemli olanın “gerilimi azaltmak olduğunu” belirtti.

Suriye devlet haber ajansı, İsrail’in Suriye’nin güneyindeki hava savunma mevzilerine yönelik füze saldırısının maddi kayıplara yol açtığını duyurdu.

Umman Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in bölgede tekrarlanan askeri saldırılarını kınadı.

İSRAiLLİ BAKANDAN “ZAYIF!” PAYLAŞIMI

İsrail’in aşırı sağcı Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir,  saldırıyla ilgili haberlerin ardından sosyal medya platformu X’te tek kelimelik bir paylaşım yaptı. Ben Gvir, paylaşımda, “Zayıf!” ifadesini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir