1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Burun ameliyatından sonra hayatı karardı: “Dışarı çıktığımda insanlar öcü gibi bakıyor”

Burun ameliyatından sonra hayatı karardı: “Dışarı çıktığımda insanlar öcü gibi bakıyor”

admin admin -
10 0

Ankara’da yaşayan turizmci Gülizar Aras, 3 yıl önce yaptırdığı burun estetiği ameliyatından 6 ay sonra burnunun uç kısmında çökme meydana geldi. Burnunun düzelmesi için aynı doktor tarafından 2 kez daha ameliyat edilen Aras, şekil bozukluğunun daha da arttığını ileri sürdü ve 1 milyon liralık tazminat davası açtı.

Turizmci Gülizar Aras, 2021 yılında düğün öncesi İstanbul Florya’da özel hastanede görevli Dr. M.S.E. ile 500 euro’ya anlaşarak burun estetiği ameliyatı yaptırdı. Ancak 6 ay sonra burnunun uç kısmında çökme ve ödem oluştu.
Aynı doktorun bunu ücret almadan düzeltebileceğini belirtmesi üzerine üst üste iki ameliyat daha oldu. Aras’ın burnundaki bozukluk her ameliyattan sonra daha da arttı.
Bu süreçte işinden ayrılan ve burnundaki şekil bozukluğu nedeniyle düğününü iptal ederek sadece nikah yapan Gülizar Aras, doktor hakkında Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu ve 1 milyon liralık tazminat davası açtı.
Aras, ilk ameliyattan 6 ay sonra burnundaki şekil bozukluğunu fark ettiğini söyledi.
Doktorun hatasını kabul ettiğini be ikinci ameliyatı yapıp onaracağını söylediğini dile getiren Aras, “İkinci ameliyatı olduğumda sol burun kanalında çökme meydana geldi. 2022’nin Eylül ayında son ameliyatımı gerçekleştirdim. Sonra burun ucumda komple doku kaybı yaşadım. Bu nedenle düğünü ertelemek zorunda kaldım. Düğün yapmaktan vazgeçtik. Çalışamadım. Tamamıyla ışığımı söndürdüler. Aynı zamanda doktor dalga geçer gibi; ‘Sen de ne kadar şansızsın’ gibi bir cümle kullandı. Hayatım komple karardı.” dedi.
Aras, burnunun eski haline gelmesi için İstanbul’da başka bir doktorla görüştüğünü ve doktorun 1 milyon TL istediğini ifade ederek, “Estetik olmuyor, plastik cerrahi olarak işlem yapılması gerekiyor. Doktor, yaklaşık 1 milyona yakın bir para talep etti. Bu süreçte ekonomik özgürlüğümü de kaybettim. Dışarıya çıktığımda insanlar öcü gibi bakıyor. Otelde çocuklarla ilgileniyordum ama artık çalışamıyorum. İş başvurusu yaptığımda dış görünüşe bakıyorlar.” diye konuştu.
Gülizar Aras’ın avukatı da müvekkilinin uğradığı maddi ve manevi kayıplar için tazminat talep ettiklerini belirtti.
“Burada bu işlemi yapan doktorun hem cezai hem hukuki sorumluluğu var. Cezai sorumluluk açısından savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Hukuki sorumluluk açısından tazminat davası açtık. Hem maddi tazminat talebimiz oldu hem manevi tazminat talebimiz oldu.” diye konuşan avukat şöyle devam etti:
“3 kez ameliyat geçirmiş ve 3 ameliyat da başarısızlıkla sonuçlanmış. Burada bizim hukuki sürecimizin temelinde Yargıtay’ın iki kararı var. Birinci karar; estetik cerrahi müdahalede bulunan doktor sonucu garantilemek zorundadır. İkincisi ameliyatı yapan doktor 2 ve 3’üncü işlemlerde herhangi bir emek ücreti talep etmemiş müvekkilden. Yargıtay şunu söylüyor; ‘ilk ameliyattan sonra doktor herhangi bir emek ücreti talep etmiyorsa aslında işlemin kusurunu kabul etmiş sayılır.’ Biz bu iki esas karara dayanarak hukuk davamızı açtık. Hukuki sürecin en başında işlemi yapan doktor şu an mevcut durumun düzeltilmesi için gereken paranın neredeyse yaklaşık onda birini teklif etti. Çok komik bir rakamdı teklif ettiği. Müvekkil tekrar kendisine bir cerrahi işlem yaptırmak istemiyor. Çünkü artık arada doktor ve hasta ilişkisinin temel kaynağı olan güven ilişkisi zedelenmiş durumda. Hukuki sürecin takipçisi olacağız.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir