1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Artvin’de ölü yunuslar kıyıya vurdu

Artvin’de ölü yunuslar kıyıya vurdu

admin admin -
12 0

Artvin'de ölü yunuslar kıyıya vurdu

Artvin’in Hopa ve Kemalpaşa ilçelerinde sahilin farklı noktalarında 5 ölü yunus bulundu. Yunusların ölüm nedenleriyle ilgili çalışma başlatıldı.

Hopa ve Kemalpaşa ilçeleri sahillerine vuran ölü yunus balıklarını gören vatandaşlar yetkililere haber verdi.
Farklı bölgelerde balıkçılar ise ağlarına takılan ölü yunus balıklarını kıyıya çıkardı.
İhbar üzerine bölgeye Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri gelerek yunus balıklarının ölüm nedenleri ile ilgili çalışma başlattı.
Hopa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zafer Öztürk, yunus balıklarının balıkların izini takip ederek bölgeye geldiğini ve burada avcılık yaptıklarını belirterek ölümleri doğal olduğunu söyledi. Öztürk, “Yem stoklarının denizde azalmasından kaynaklı yunus balıkları limanın içine bile girebiliyor. Bundan kaynaklı faklı sebeplerden ölümler yaşanabiliyor.” diye konuştu.
Kentte 30 yıldır balıkçılık yapan Erdinç Başlılar ise şunları söyledi:
“Son zamanlarda yunus ölümleriyle ilgili baya gözlemlerde bulunuyoruz. Mevsim geçişlerinde olan hadiseler. Genellikle bölgemizde her sene yunus ölümleri gerçekleşir. Fakat bu sene biraz fazla oldu. Yem bulamasından kaynaklı olabilir. Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri araştırma yapıyor. Yunus balıkları öldüğünde dibe batmıyor, su üstünde oluyor.
Akıntıyla kıyıya vurunca vatandaşlar görünce baya bir ölüm olduğunu düşünüyor. Bence doğal olan ölüm bunlar. Yunus balığının Karadeniz’ de düşmanı olmadığı için nüfusu gittikçe artmaktadır. Yem sıkıntısı yaşamış olabilir beslenmeden kayaklı olabilir bu ölümlerde haliyle oluyor.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir